Moog CP-251 Control Processor
A oto dopełnienie systemu Moogerfooger, syntezatora Minimoog Voyager lub każdego innego systemu lub instrumentu z kontrolą napięciową [CV]. Dzięki procesorowi CP-251 będziesz mógł zbudować system modularny na wzór klasycznych systemów Mooga.
W każdym syntezatorze modularnym mamy do czynienia z dwoma rodzajami sygnałów: sygnały audio i sygnały kontrolne. Sygnały audio biegną przez całą ścieżkę sygnałową, przez kolejne moduły syntezatora, podlegają kształtowaniu aż po efekt, który słyszymy na wyjściu. Sygnały kontrolne z kolei służą do przesyłania „komend” pomiędzy modułami, co można porównać do niewidzialnych rąk poruszających najróżniejszymi elementami kontrolnymi syntezatora i jego modułów.
I właśnie tymi sygnałami „zajmuje się” CP-251. Na jego wyjściach otrzymujemy fale generatora wolnych przebiegów [LFO], generator szumu, generator typu Sample-and-Hold, dwa tłumiki, procesor opóźnień, mikser sygnałów napięciowych CV i czterokanałowy multiplikator. Dzięki temu użytkownik może modyfikować, miksować i rozdzielać sygnały napięciowe, co pozwala na wielorakie sterowanie systemami modularnymi w celu uzyskania najróżniejszych brzmień i efektów, z których słyną syntezatory modularne.
Dane techniczne
Mikser z czterema wejściami – pozwala na miksowanie sygnałów kontrolnych w celu uzyskania wielowymiarowych efektów,
Procesor Opóźnień – przekształca sygnał kontrolny poprzez spowalnianie nagłych zmian, co umożliwia uzyskiwanie miękkich przejść,
Generator wolnych przebiegów [LFO] – produkuje przebiegi napięciowe o częstotliwości od 1 do 50 Hz. Umożliwia uzyskanie efektów typu vibrato, tremolo, syrena alarmowa itd.,
Dwa tłumiki – pozwalają na redukowanie poziomu sygnałów napięciowych CV w celu zmiany wartości efektów,
Multiplikatory – pozwalają wysłać jeden sygnał sterujący do maksimum trzech różnych modułów / urządzeń,
Generator szumu – produkuje czysty szum, który może sterować innymi modułami bądź być źródłem sygnału audio,
Sample and Hold – moduł produkujący „schodkowy” sygnał napięciowy z częstotliwością pracy generatora LFO. Klasyczny efekt stosowany od dziesięcioleci. Moduł ten posiada też drugie wyjście, na którym pojawia się „wygładzony” przebieg sygnału, gdzie przejścia pomiędzy kolejnymi „schodkami” są płynniejsze.